Starszaki i średniaki w krainie polskich legend

Pierwszy lipcowy tydzieÅ„ upÅ‚ynÄ…Å‚ „Smerfom”, „Elfom” i „Å»abkom” pod hasÅ‚em polskich legend.

Dzieci dowiedziaÅ‚y siÄ™, że w Kruszwicy nad GopÅ‚em żyÅ‚ kiedyÅ› „Król Popiel” – podobno za zÅ‚e postÄ™powanie zjadÅ‚y go myszy. PoznaÅ‚y również legendÄ™ „O zÅ‚otej kaczce”, której moraÅ‚ jest taki: o wartoÅ›ci czÅ‚owieka nie decyduje suma pieniedzy, jakÄ… posiada, lecz szlachetność i dobre serce. Bardzo podobne przesÅ‚anie pÅ‚ynie z legendy o chÅ‚opcu, który szukaÅ‚ „Kwiatu paproci”. W minionym tygodniu przedszkolaki poznaÅ‚y również historiÄ™ zwiÄ…zanÄ… z „ToruÅ„skimi piernikami”. Co wiÄ™cej – same zamieniÅ‚y siÄ™ w cukierników i zrobiÅ‚y przepyszne ciasteczka. Ostatni dzieÅ„ spÄ™dziÅ‚y w polskich Tatrach. Najpierw starannie obejrzaÅ‚y sprzÄ™t, który należy ze sobÄ… zabrać, planujÄ…c górskie wycieczki. NastÄ™pnie wysÅ‚uchaÅ‚y legendy „O Å›piÄ…cych rycerzach”, a na zakoÅ„czenie, przy dźwiÄ™kach góralskiej muzyki, obejrzaÅ‚y fotografie przedstawiajÄ…ce Tatry w różnych porach roku. DziÄ™ki tym zajÄ™ciom ich sÅ‚ownictwo wzbogaciÅ‚o siÄ™ o takie wyrazy, jak: stuptuty, czołówka, Giewont, Czerwone Wierchy, Sarnia SkaÅ‚a, GÄ™sia Szyja i inne.

Legendy bardzo przypadły dzieciom do gustu, głównie za względu na ich baśniowy, magiczny pierwiastek oraz morał, który jest aktualny we współczesności.