Tarnowski Tydzień Autyzmu

18.12.2017 r. rozpoczął się kolejny Tarnowski Tydzień Autyzmu pt. „Meandry Autyzmu”. Ze względu na profil „Krainy Marzeń”, nasze przedszkolaki postanowiły wziąć udział w obchodach, startując w konkursie muzycznym, który został zaplanowany na uroczystą galę otwarcia przedsięwzięcia.

Artystów było wielu, ale przedstawiciel „Przyjaciół Kubusia Puchatka” oraz wszystkie „Elfy” – jedyne w swoim rodzaju! Na ogromnej scenie, przy licznie zgromadzonej publiczności, dzieci przedstawiły radosny występ, czyli inscenizację piosenki pt. „Dzwonią sanki dzwoneczkami”, z towarzyszeniem gestów, a także znaków graficznych MAKATONU (jednej z alternatywnych form komunikacji osób niepełnosprawnych).

Dodatkowo, w związku z obchodami, w celu szerzenia wiedzy dotyczącej trudności sensorycznych dzieci z autyzmem, w budynku naszego przedszkola, zorganizowane zostały warsztaty pt. ”Mam WRAŻENIA, mam SŁYSZENIA, WIDZI MI SIĘ”. W czasie ich trwania dwóch terapeutów integracji sensorycznej przedstawiło wiedzę teoretyczną z zakresu trudności w odbieraniu i integrowaniu informacji zmysłowych u dzieci z autyzmem. Mogliśmy także przez chwile poczuć się jak dzieci ze spektrum poprzez bezpośrednie doświadczenie odmiennego odbioru bodźców z otoczenia.

Udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek

Nasze przedszkole otrzymało zaproszenie od sąsiadów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Zbylitowska Góra – Dwudniaki do wzięcia udziału w Konkursie Kolęd
i Pastorałek.

Dwa oddziały integracyjne „Elfy” i „Krasnalki” oraz przedstawiciel „Przyjaciół Kubusia Puchatka” udali się do kościoła w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze, aby oficjalnie zakończyć okres Bożego Narodzenia. Była to również okazja do  poznania dzieci i młodzieży z innych placówek oraz pokazania swoich wokalno – choreograficznych umiejętności szerszemu gronu. Poprzez wzruszający utwór pt. „Jezuniu Maleńki”, przedszkolaki uświadomiły publiczność, jakimi darami mogą uraczyć Pana Jezuska najmłodsi uczestnicy konkursu – przedstawiciele „Krainy Marzeń”. Po tym, mocno refleksyjnym, wykonaniu przyszedł czas na inscenizację piosenki pt. „Dzwonią sanki dzwoneczkami”, z towarzyszeniem gestów, a także znaków graficznych MAKATONU (jednej z alternatywnych form komunikacji osób niepełnosprawnych).

Gromkie brawa oraz liczne gratulacje, zarówno te oficjalne, jak i zakulisowe, pozwoliły naszym małym artystom uwierzyć we własne siły, poznać swoje możliwości, a także zachęcić do kolejnych występów. Dodatkowym, motywującym, czynnikiem było otrzymanie Nagrody Grand Prix.

Udział w Festiwalu Integracyjnym

Ponownie przedstawiciele „Elfów” oraz „Krasnalków” wzięły udział w konkursie organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Zbylitowska Góra – Dwudniaki. Tym razem przedszkolaki uczestniczyły w Festiwalu Integracyjnym, którego hasłem przewodnim było hasło „Kocham Cię Polsko”. W nawiązaniu do  setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nasze przedszkolaki zaprezentowały ilustrację teatralną do wiersza Joanny Białobrzeskiej pt. „Moja mała Ojczyzna” oraz układ taneczny do piosenki pt. „Płynie Wisła, płynie”. Występ oczywiście zakończył się sukcesem, gdyż dzieci wróciły do przedszkola z dyplomem za zajęcie 1 miejsca.