2017/2018

Międzynarodowy Miesiąc AAC

W związku z Międzynarodowym Miesiącem AAC przez cały październik w naszym przedszkolu odbywały się krótkie zajęcia poruszające tematykę komunikacji alternatywnej.

W każdej grupie odbył się „dzień bez mówienia”. Dzieci poznały sposoby porozumiewania się bez słów, rozpoznawały piktogramy  i uczyły się  gestów Makatonu. W trakcie dnia przedszkolaki próbowały je wykorzystywać podczas nauki, zabawy i posiłków.

Odbyte zajęcia pozwoliły uwrażliwić dzieci na problemy komunikacyjne, z jakimi zmagają się na co dzień niektórzy z ich kolegów i koleżanek oraz wielu ludzi w naszym otoczeniu.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Przedszkolaki z „Krainy Marzeń” uczciły, obchodzony 3 grudnia, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w starszych grupach zorganizowano konkurs wiedzy nt. niepełnosprawności. Dzięki przeprowadzanym, w tamtym roku, warsztatom nasze przedszkolaki posiadają już dużo wiadomości na ten temat. Na zakończenie konkursu każde dziecko otrzymało order Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych. Dla rodziców i personelu przedszkola został zorganizowany seans filmu pt. „Chce się żyć”.

Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Przedszkolaki z „Krainy Marzeń” po raz kolejny włączyły się w akcję szerzącą ideę integracji. 21 marca wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w kolorowych skarpetkach, nie do pary. W ten sposób uczciły obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Chętne dzieci wykonały także prace plastyczną w postaci skarpetki, która udekorowała nasze tablice. Troje dzieci z trisomią, które uczęszczają do naszego przedszkola, zostało uhonorowane sesją zdjęciową. Otrzymane fotografie można było podziwiać w mini galerii wystawionej w przedszkolnej szatni. Odbyła się także kolejna projekcja filmu. Hiszpańska produkcja pt.: „Ja też” poruszała trudną tematykę dorosłości osób z zespołem Downa.  

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Kolejny raz wspólnie świętowaliśmy obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki, na znak integracji z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami, przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. Dodatkowo 23 kwietnia odbył się seans filmu pt. „X+Y” prezentujący trudności codziennego życia osoby ze spektrum.