„Moja mała Ojczyzna”

Drogie Dzieci, Szanowni Państwo,

przed nami „majowe święta”, które w „Krainie Marzeń” zawsze były uroczyście obchodzone: wyjątkowe – czerwone, białe lub biało-czerwone – stroje, występy artystyczne oraz ogólna, patriotyczna atmosfera. W tym roku zachęcamy do kontynuwania tej tradycji w domach. Proponujemy pogadanki na temat naszej tożsamości, Ojczyzny (tej małej – lokalnej, oraz tej dużej – Polski), symboli narodowych. Dzieci znają Hymn Polski, który mogą Państwo wspólnie zaśpiewać. Wiedzą również, że w tych dniach Polacy wywieszają na domach biało-czerwone flagi, do czego również zachęcamy.

Poniżej znajduje się linki do: bajki o polskich symbolach narodowych oraz piosenki pt. „Jestem Polakiem”. Warto również przeczytać dzieciom wiersz Joanny Białobrzeskiej pt. „Moja mała Ojczyzna” – niektóre dzieci znają go na pamięć 🙂

„Polak mały” – film o polskich symbolach narodowych,
„Jestem Polakiem” – piosenka,

„Moja mała Ojczyzna”
Joanna Białobrzeska

Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jakie ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.

Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi –
duży dywan na nim wisi.

Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!