21.VI.2016 r. – Dzień Kuchni Greckiej w „Krainie Marzeń”

21.06. (wtorek) w naszym przedszkolu będą serwowane dania Kuchni Greckiej.
Dlatego zachęcamy dzieci, aby w tym dniu ubrały się w kolory flagi Grecji, czyli biały lub niebieski.

Najpopularniejszym greckim daniem jest zapewne sałatka grecka, znana nawet tym, którzy w Grecji nigdy nie byli. Grecy nazywają ją horiatiki lub sałatką wiejską i traktują bardziej jak przystawkę niż dodatek do dań. Tradycyjna sałatka grecka składa się warzyw z dodatkiem sera feta. Choć wariacje warzywne często się zmieniają, podstawą są grubo pokrojone ogórki i pomidory, papryka, oliwki, i czerwona cebula. Całość polewa się oliwą z oliwek, dodaje oregano oraz sól i pieprz do smaku.Jedną z greckich zup jest Avolgemono. Tradycyjna zupa grecka, doceniania przez smakoszy z całego świata. Idealna na letnie dni. Jest to zupa na bazie rosołu z ryżem i sokiem z cytryny.
Grecy spożywają sporo mięsa, szczególnie jagnięciny i cielęciny, choć dania z drobiu oraz wieprzowiny też są lubiane. Mięsa przygotowuje się na różne sposoby. W Grecji spotkamy mięso w wielu postaciach: gulasze, szaszłyki, mięsne zapiekanki czy mięsa duszone. Wiele jest dań przygotowywanych z mięsa mielonego. Najpopularniejsza jest mousaka, czyli zapiekanka z mięsa mielonego, bakłażanów i pomidorów, czasem z dodatkiem ziemniaków.

Innym daniem, w którym znajdziemy mięso mielone jest dolmadakia, czyli odpowiednik naszych gołąbków. Największa różnica polega na tym, ze zamiast w kapustę, mieszankę pomidorów, mięsa mielonego i ryżu z aromatycznymi przyprawami zawija się w liście winogron. Czasem można spotkać dolmadakię w wersji warzywnej lub z dodatkiem ryby.

Grecja, jako kraj nadmorski, obfituje w ryby i owoce morza. Najpopularniejszą rybą jest barwena, choć dużą popularnością cieszą się dania ze skorupiaków, kalmarów i krewetek. Najczęściej podaje się je z ryżem, choć w restauracjach częstym dodatkiem są frytki.

Grecy nie stronią też od dań wegetariańskich, przygotowywanych z miejscowych warzyw. Posiłki często zaczynają się od mezedes, czyli przystawek, a w tej roli często występują warzywa w różnej postaci. Mogą to być oliwki, grillowanie kawałki bakłażana, cukinii lub papryki. Jako przystawkę podaje się też przeróżne dipy i smarowidła, na przykład znane w Polsce tzatziki, pomidorową pastę z kaparami beretes lub pastę z papryki kopanisti. Jeśli chodzi o dania główne, wegetarianie nie zawiodą się, bowiem Grecy często jedzą potrawy warzywne. Popularne są warzywa zapiekane z serem, kaszami czy ryżem, smażone lub duszone. Wegetariańskim daniem podobnym do moussaki jest boureki, czyli zapiekanka z ziemniaków, cukinii i seramizithra.

 Miłośnicy szpinaku pokochają spanakopitę – zapiekany w ciasto filo farsz ze szpinaku i sera feta. Oczywiście nie zabraknie też warzywnych sałatek ze świeżymi produktami z dodatkiem serów i lekkich sosów na bazie oliwy.

Jeśli chodzi o desery, Grecy lubią słodkości, szczególnie te z dodatkiem miodu, który uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Popularnością cieszy się baklava, czyli warstwowy placek z ciasta filo przekładany  miodowo-orzechową masą. Miodem polewa się też grecki jogurt i posypuje całość posiekanymi orzechami, a to połączenie jadane jest często na śniadanie przez rodowitych mieszkańców. Innym ulubionym przez Greków ciastem jest Karydopita, czyli ciasto orzechowe nasączone pomarańczowym syropem.

Na deser nie może zabraknąć też pełnych słońca owoców południowych. Pomarańcze, mandarynki, morele, arbuzy i brzoskwinie wybierane są częściej niż bardzo słodkie tradycyjne desery. Często też jada się owoce zanurzone w słodkich syropach.